Αθλητικές - Δημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγίας

Αθλητικές

Πρόγραμμα εκδηλώσεων 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού

ΘΕΑΤΡΟ
1 Ομιλία – Προβολή εικόνων Ολυμπιακών αθλημάτων και Ολυμπιονικών.
2 Προβολή  VIDEΟ

ΑΥΛΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
1 Α: ¨Αγκαλίτσες¨ - ¨Ο Λύκος κοιμάται¨- (Κινητικές δραστηριότητες και αίσθηση χώρου).
2 Β΄: Σκυταλοδρομίες με μπάλα και εμπόδια – Πυραμίδες – Κυνηγητόμπαλα. (άθλημα – κινητικές δραστηριότητες)
3 Γ: Σκυταλοδρομία σε ζευγάρια – σκυταλοδρομία με στεφάνια – Ρίψη με μπαλάκι από καρέκλα. (άθλημα – κινητικές δραστηριότητες).
4 Δ΄: Κυνηγητό σε ζευγάρια – τρέξιμο με συνοδό. (κινητικές δραστηριότητες – άθλημα).
5 Ε΄: ¨Σπρώξε τη μπάλα¨ - αγώνας ταχύτητας με χέρια πίσω. (παιχνίδι ρήψης – άθλημα)
6 ΣΤ΄: Αγώνας ¨Γκολ-Μπολ¨- χορός Αμοργού ¨η σκούπα¨
7 .  Καλαματιανός – Χασάπικος .  χοροί από όλους τους μαθητές του σχολείου.

Οι μαθητές όλων των τάξεων , βοηθούμενοι από τους δασκάλους τους και την εκπαιδευτικό εικαστικών, ζωγράφισαν Ολυμπιακά αθλήματα και κατασκεύασαν πανό.
 Υπεύθυνη εκδήλωσης: Ντάκου Αλίκη - γυμνάστρια

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2014-15

ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΕΩΝ   ΚΙΝΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΑΘΛΗΜΑ/ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΘΗΚΑΝ

Α΄ τάξη - 10 μικροί Ινδιάνοι Χορός 145 145
Β΄ τάξη- Παραδοσιακό παιχνίδι από το Χονγκ-Κονγκ (Σπέρνω-θερίζω φασόλια) κινητική δραστηριότητα
Γ΄ τάξη - παιχνίδι "Πυραμίδα" κινητική δραστηριότητα
Δ΄ τάξη - "Τα παιδιά της γης" (γαϊτανάκι) χορός - κινητική δραστηριότητα
Ε΄ τάξη - Σκυταλοδρομία αθλητών με αναπηρία σκυταλοδρομία
ΣΤ1 ΄τάξη - μπάσκετ με αναπηρικά αμαξίδια μπάσκετ
ΣΤ2΄ τάξη - Γκολ-μπολ (ποδόσφαιρο τυφλών αθλητών) ποδόσφαιρο
ΣΤ2΄ τάξη - θεατρικό δρόμενο διαφορετικότητας
Προβολές στο θέατρο: Το διαφορετικό σαλιγκαράκι - το ασχημόπαπο.

Διακρίσεις των μαθητών του Σχολείου μας στους μαθητικούς αγώνες στίβου 2013

Μαθητές του σχολείου μας  διακρίθηκαν στους μαθητικούς αγώνες στίβου, που έγιναν στον Πολύγυρο Χαλκιδικής. Στους αγώνες συμμετείχαν μαθητές  απ'  όλο το νομό.

1η θέση
στο δρόμο 1000 μέτρων ο Λιώπας Στέλιος, μαθητής της ΣΤ τάξης.

3η  θέση στη ρίψη ελαστικής σφαίρας η Παπαγιάννη Δάφνη, μαθήτρια της ΣΤ τάξης.

4η θέση στο δρόμο 50 μέτρων ο Πλάτσκος Δημήτρης , μαθητής της ΣΤ τάξης.

7η θέση
στο δρόμο 50 μέτρων η Παϊπάτη Αλεξάνδρα , μαθήτρια της ΣΤ τάξης.

Αθλητικές εκδηλώσεις για το τέλος της σχολικής χρονιάς 2011-2012

Με μεγάλη επιτυχία, στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, έγιναν οι καθιερωμένες αθλητικές εκδηλώσεις για το τέλος της σχολικής χρονιάς. Κάθε τμήμα, με την επίβλεψη των γυμναστριών του σχολείου μας Δημητριάδου Γενοβέφας και  Χριστίνας Σαμαρά, παρουσίασε το δικό του πρόγραμμα. Τις εκδηλώσεις παρακολούθησαν οι γονείς των μαθητών.

Αθλητικές εκδηλώσεις για το τέλος της σχολικής χρονιάς 2010-2011

Όλες οι τάξεις το σχολείου παρουσίασαν από ένα αθλητικό δρώμενο.
Α τάξη: Η μικρή πατάτα(χορευτικό)
Β τάξη :Ο καραγκιόζης πάει θέατρο(χορευτικό)
Γ τάξη ,κορίτσια: Ρυθμική γυμναστική(χορευτικό με στεφάνια)
Δ τάξη, κορίτσια :Ρυθμική γυμναστική(χορευτικό με κορδέλα)
Γ και Δ τάξη, αγόρια :Ενόργανη γυμναστική(κυβίστηση , ανακυβίστηση , τροχός)
Ε τάξη: Μοντέρνος χορός(αεροβική γυμναστική)
ΣΤ τάξη: Χορογραφία στο ομώνυμο τραγούδι, Ζορμπάς(χασάπικο)

Υπεύθυνη της διοργάνωσης και παρουσίασης της εκδήλωσης ,η γυμνάστρια του σχολείου
Δημητριάδου Βέφα.

Αθλητικές εκδηλώσεις για το τέλος της σχολικής χρονιάς 2009-2010

Στις 11 Ιουνίου 2010, στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, έγιναν οι καθιερωμένες αθλητικές εκδηλώσεις για το τέλος της σχολικής χρονιάς. Κάθε τμήμα, με την επίβλεψη της γυμνάστριας του σχολείου μας Χριστίνας Σαμαρά, παρουσίασε το δικό του πρόγραμμα. Τις εκδηλώσεις παρακολούθησαν οι γονείς των μαθητών.

Μαθητικοί αγώνες μπάσκετ 2010

Την Πέμπτη 18 Μαρτίου 2010, στο κλειστό γυμναστήριο Αρναίας, έγιναν οι μαθητικοί αγώνες μπάσκετ βόρειας Χαλκιδικής.
Το σχολείο μας αγωνίστηκε με το Δημοτικό Σχολείο Στανού. Τα αγόρια του σχολείου μας κέρδισαν με 17 - 14 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση , ενώ τα κορίτσια έχασαν με 24 - 14.
Στη Β΄ φάση τα αγόρια του σχολείου μας έπαιξαν με το Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου. Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα έχασαν με 17-14.

Αγώνες στίβου 2009

Το σχολείο μας  έλαβε μέρος στους ετήσιους αγώνες ανωμάλου δρόμου στο Δημοτικό Στάδιο Πολυγύρου.
Οι αγώνες έγιναν τη Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2009 και τους διοργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής.
Στα αγόρια το σχολείο μας πήρε την 6η θέση με το μαθητή της ΣΤ΄ τάξης Καραθανάση Ιωάννη και τη 12η με το μαθητή Δουράκη Κωνσταντίνο..
Στα κορίτσια το σχολείο μας πήρε τη 13η θέση με τη μαθήτρια της ΣΤ΄ τάξης Μαναζή Αργυρώ και την 23η  με τη μαθήτρια Παϊπάτη Θωμαή.

Αθλητικές εκδηλώσεις για το τέλος της σχολικής χρονιάς 2008-2009

Όπως κάθε χρόνο, στο τέλος της σχολικής χρονιάς, έγιναν στο σχολείο μας αθλητικές εκδηλώσεις. Κάθε τάξη παρουσίασε το δικό της πρόγραμμα. Υπεύθυνη των εκδηλώσεων ήταν η γυμνάστρια Βέφα Δημητριάδου.

Άδεια Creative Commons
Αυτό το εργασία χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού 4.0 Διεθνές .