Διαγωνισμοί με Τ.Π.Ε. - Δημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγίας

Αξιοποίηση των Τ.Π.Ε.

Διαγωνισμοί με Τ.Π.Ε.

Διαγωνισμός Web 2011

Το Σχολείο μας πήρε την πρώτη θέση στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικών Διαδικτυακών Τόπων με έπαθλο ένα φορητό διαδραστικό σύστημα.
Η κατασκευή της ιστοσελίδας έγινε από το δάσκαλο Γιάννη Κίκα.
ΘΕΣΗ            ΟΝΟΜΑΣΙΑ                                                    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1η         Δημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγίας Χαλκιδικής           87,50%
2η         60 Δημοτικό Σχολείο Πάτρας 81,30%
3η         5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ                          80,80%
ΕΠΑΙΝΟΣ 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ
* 88,00%
ΕΠΑΙΝΟΣ 6ο Διαπολιτισμικό & Ολοήμερο
Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού Θεσ/νίκης                  78,80%
ΕΠΑΙΝΟΣ 6/θ Δημοτικό σχολείο Λουτρού
ΕΠΑΙΝΟΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΟΣΣΑΣ                                             75,10%
ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΣΑΠΩΝ ΡΟΔΟΠΗΣ                                                               73,50%
ΕΠΑΙΝΟΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ν. ΠΟΤΙΔΑΙΑΣ                                  72,80%
ΕΠΑΙΝΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΥΛΩΝΑΣ                               71,30%
ΕΠΑΙΝΟΣ 2ο Δημοτικό Σχολείο Βροντάδου Χίου                       68,20%
Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα http://www.ekped.gr

Συμμετοχή και δεύτερο βραβείο στο 2ο Διαδικτυακό Διαγωνισμό ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ

Tο Δ2 τμήμα του σχολείου μας συμμετείχε στο 2ο Διαδικτυακό Διαγωνισμό ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ «Μοιραστείτε & κερδίστε» - 2010 «Δημιουργήστε ψηφιακά, κατασκευάστε ένα website, γίνετε πρεσβευτές του τόπου σας» με την εργασία "Μεγάλη Παναγία, ένας ευλογημένος τόπος" Μετά την τελική αξιολόγηση στις 18/10/2010 το σχολείο μας πήρε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία "Αξιοθέατα".  Στην εργασία συμμετείχαν και οι 16 μαθητές της τάξης . Μαζί με τους γονείς τους φωτογράφισαν τα αξιοθέατα και έγραψαν λίγα λόγια για το καθένα. Ο δάσκαλος της τάξης Γιάννης Κίκας επεξεργάστηκε το υλικό και δημιούργησε τις σελίδες. Στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας έγινε η επεξεργασία των εικόνων, η εισαγωγή του κειμένου σε ηλεκτρονική μορφή και η δημιουργία των σελίδων. Με την εργασία μας προσπαθήσαμε να αναδείξουμε τις ομορφιές του τόπου μας. Να δείξουμε το μοναδικό φυσικό πλούτο του, τις εκκλησίες και τα μοναστήρια του, τις πλατείες και τα πάρκα, τα πανέμορφα σπίτια.
Οι μαθητές χρησιμοποίησαν τις ψηφιακές μηχανές τους, έμαθαν την εισαγωγή φωτογραφίας από τη μηχανή στον υπολογιστή, την επεξεργασία εικόνας ,έμαθαν καλύτερα το πληκτρολόγιο, γνώρισαν τη διαδικασία δημιουργίας ιστοσελίδων.
Το χωριό μας τα τελευταία χρόνια προσπαθεί να αναδειχτεί τουριστικά. Διαθέτει φανταστικό φυσικό πλούτο, πολύ καλό κλίμα και απέχει από τη θάλασσα μόνο 16 χιλιόμετρα. Με την εργασία μας πιστεύουμε ότι βοηθήσαμε κι εμείς λίγο σε αυτή την προσπάθεια.
Την εργασία μας μπορείτε να τη δείτε στη διεύθυνση http://diagonismos2010.com/dsmegalispanagias

Διαγωνισμός Web 2010

Το σχολείο μας συμμετείχε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον 4ο πανελλήνιο διαγωνισμό ιστοσελίδων 2010 που διοργάνωσαν η Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών «Μιχάλης Δερτούζος» και η «Ελληνική Ένωση για την Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση» (e-Δίκτυο-ΤΠΕ-Ε) σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ).
Το σχολείο μας πήρε την τέταρτη θέση.

Αποτελέσματα
11ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

1ο Δημοτικό Σχολείο Σαρωνίδας

4ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου
                                                                       Δημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγιάς Χαλκιδικής (έπαινος)

Δημοτικό Σχολείο Καράτουλα Μαγούλας Πύργου (έπαινος)

60ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας (έπαινος)

Διαγωνισμός Web 2009

Η ιστοσελίδα του σχολείου μας, στην πρώτη της συμμετοχή,  πήρε την τέταρτη θέση στον 3ο πανελλήνιο διαγωνισμό ιστοσελίδων 2009 που διοργάνωσαν Η Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών «Μιχάλης Δερτούζος» και η «Ελληνική Ένωση για την Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση» (e-Δίκτυο-ΤΠΕ-Ε) σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)
Αποτελέσματα
1. 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 91,9
2. 11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΥΟΣΜΟΥ 91,6
3. 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ 89,1
4. ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 87,4

5. 60ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΑΣ 84,5
6.  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΧΩΜΑΤΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  83,5

Άδεια Creative Commons
Αυτό το εργασία χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού 4.0 Διεθνές .