Προσομοιώσεις - Δημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγίας

Κύριο Μενού

Προσομοιώσεις

Αξιοποίηση των Τ.Π.Ε.

Οι προσομοιώσεις αναπαριστούν επιλεκτικά κάποιες διαστάσεις μιας διαδικασίας και λειτουργούν ως εκπαιδευτικά εργαλεία προσανατολισμένα στην προβολή των γνωστικών αντικειμένων που πραγματεύονται.

Πηγή: "Πλειάδες" Ερευνητικό Ακαδημαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών ΕΑ.ΙΤΥ

Γεωγραφία - Μελέτη Περιβάλλοντος

Στη σελίδα της eduportal e-γεωγραφία υπάρχουν πολλές προσομοιώσεις για το μάθημα της Γεωγραφίας και της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Οι προσομοιώσεις αναπτύχθηκαν με το ολοκληρωμένο προϊόν εκπαιδευτικού λογισμικού «AgentSheets: Εκπαιδευτικό Εργαλείο ανάπτυξης αλληλεπιδραστικών προσομοιώσεων και δραστηριοτήτων για το Ελληνικό Σχολείο» στο πλαίσιο της ενότητας «Χρυσαλλίδες» του έργου «ΠΛΕΙΑΔΕΣ», ΕΠ ΚτΠ, Γ’ ΚΠΣ. Στο πλαίσιο αυτό έγινε επίσης η ανάπτυξη των εκπαιδευτικών σεναρίων καθώς και η διάθεση αδειών χρήσης του λογισμικού “AgentSheets” για όλο το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Βρίσκονται στη διεύθυνση: http://www.agentsheets.gr/

Άδεια Creative Commons
Αυτό το εργασία χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού 4.0 Διεθνές .