e- βιβλιοθήκη - Δημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγίας

e- βιβλιοθήκη

Αξιοποίηση των Τ.Π.Ε.

Η ηλεκτρονική μας βιβλιοθήκη

Από τη σχολική χρονιά 2009-2010 στο σχολείο μας λειτουργεί ηλεκτρονική βιβλιοθήκη.
Στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, θα περαστούν όλα τα βιβλία που διαθέτει το σχολείο μας. Την εργασία αυτή έχει αναλάβει η δασκάλα Τρουλιανού Βούλα.
 Οι μαθητές αφού διαβάσουν το βιβλίο που δανείστηκαν, με τη βοήθεια του δασκάλου τους,   γράφουν στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη (blog) την περίληψη.  Έτσι μετά από κάποιο χρόνο θα υπάρχει περίληψη για κάθε βιβλίο του σχολείου μας.
Αφού ολοκληρωθούν οι παραπάνω εργασίες οι μαθητές μπαίνοντας στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη θα μπορούν να ενημερωθούν για τους τίτλους των βιβλίων  και να δουν σε περίληψη το περιεχόμενο του κάθε βιβλίου.
Με αυτό τον τρόπο έρχονται σε επαφή με τις νέες τεχνολογίες και βελτιώνουν το γραπτό τους λόγο.

e-βιβλιοθήκη - είσοδος

Άδεια Creative Commons
Αυτό το εργασία χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού 4.0 Διεθνές .