Εκπαιδευτικές επισκέψεις - Δημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγίας

Κύριο Μενού

Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας (Μάιος 2015)

Την Παρασκευή 8/5/2015, οι μαθητές των ΣΤ΄ & Ε΄ τάξεων με τους δασκάλους τους  επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας. Σκοπός της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να παρακολουθήσουν το μονοήμερο πρόγραμμα "Ανακαλύπτω το δάσος του Χολομώντα μέσα από τα μονοπάτια του" .

(Οι φωτογραφίες είναι σε χαμηλή ανάλυση για προστασία των προσωπικών δεδομένων των παιδιών)

Επίσκεψη στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης

Το σχολείο μας επισκέφτηκε το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Πιο συγκεκριμένα τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης, η Ε΄ τάξη και τα δύο τμήματα της Δ΄τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πλανητάριο με σκοπό να παρακολουθήσουν τρία προγράμματα:
Στο Ψηφιακό Πλανητάριο το "Ταξίδι στο Διάστημα"
Στο Κοσμοθέατρο ντοκιμαντέρ με δεινοσαύρους
Πειράματα στην Εστία Δημιουργικότητας και Καινοτομίας

.

Επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής

Σκοπός της επίσκεψής μας στο πάρκο κυκλοφοριακής Αγωγής ήταν:
Οι μαθητές μας να μάθουν και να συνειδητοποιήσουν ότι με τη σωστή χρήση των μέσων μαζικής μεταφοράς κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη .
Ότι υπάρχουν κανόνες που πρέπει να σεβόμαστε και να τους τηρούμε.
Επίσης να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά σε διάφορα θέματα Κυκλοφοριακής Αγωγής.
 Να αποκτήσουνκυκλοφοριακή συνείδηση.
 Να αποκτήσουν θετική στάση στα θέματα οδικής ασφάλειας.
Σημείωση: Τα πρόσωπα των παιδιών έχουν αλλοιωθεί για προστασία των προσωπικών τους δεδομένων

Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας

Τη σχολική χρονιά 2006-2007, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης με τους δασκάλους τους Κλητσινίκο Δημήτρη και Παπαευαγγέλου Γιάννη επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας. Σκοπός της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν το δάσος του Χολομώντα. Έγινε οδοιπορικό μέσα στο δάσος και εξετάστηκαν από κοντά τα δέντρα και τα φυτά του δάσους. Η ξενάγηση κατέληξε σε ένα φυσικό παρατηρητήριο με υπέροχη θεά και στους δυο κόλπους της Χαλκιδικής και προς το Θερμαϊκό.

Επίσκεψη στο καρνάγιο

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης με τους δασκάλους τους Παπαευαγγέλου Γιάννη και Κλητσινίκο Δημήτρη, επισκέφτηκαν το καρνάγιο στην Ιερισσό. Σκοπός της επίσκεψης ήταν να δουν από κοντά οι μαθητές τον παραδοσιακό τρόπο κατασκευής μικρών πλοίων, κυρίως αλιευτικών. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του εργαστηρίου και άκουσαν από τους μαστόρους την ιστορία αυτής της παραδοσιακής τέχνης.

Άδεια Creative Commons
Αυτό το εργασία χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού 4.0 Διεθνές .